بعد از امام جمعه زن، مسجد ويژه زنان هم آمد

 يك روز پس از اقامه نماز جمعه توسط يک زن در نيويورک، روز شنبه گذشته، يکي از مساجد آمستردام ـ پايتخت هلند ـ به عنوان «مسجد ويژه زنان» افتتاح شد.
به گزارش خبرنگار «بازتاب»، در اين اقدام غيرمعمول که با حضور جمعي از زنان هلندي که به اسلام گرويده‌اند، صورت گرفته است، يکي از زنان مسلمان هلندي، اذان مغرب و عشا را به زبان‌هاي عربي و هلندي گفته و زن ديگري امامت نماز را عهده‌دار شد. مسجد مزبور، به عنوان يکي از پروژه‌هاي مرکز فرهنگي «دي بالي» که توسط زنان مسلمان هلندي راه‌اندازي شده و با همکاري مؤسسه «تحول فرهنگي»، وابسته به مؤسسه «فورم» که هر دو توسط دولت هلند حمايت مالي مي‌شوند، افتتاح شده است. خانم نوال سعداوي، يکي از زنان فمينيست مصري که از چندين سال پيش، به علت برخي از اعتقادات مخالف اسلام، توسط دادگاه محکوم و از جامعه مسلمان مصر اخراج شده است، مسجد مزبور را افتتاح کرد.
«سعداوي» مصري اعتقاد دارد كه زنان مسلمان تحت فشار قرار دارند. وي همچنين حج را كه يكي از فروع دين اسلام است، بت‌پرستي ناميده و اعتقاد دارد كه اين آيين سنتي، بايد منسوخ شود. او مي‌گويد كه اين نماز جماعت هيچ ارتباطي با نماز جماعت نيويورك ندارد و متعلق به طرفداران اسلام ليبرال در مقابل اسلامي افراطي مي‌باشد.
راه‌اندازي مسجد زنان در هلند، در پي برنامه‌ريزي دولت هلند و بسياري ديگر از کشورهاي غربي در واكنش به گسترش سريع اسلام در اروپا و كنترل جريانات اسلامي براي ادغام جامعه اسلامي و اروپايي و ايجاد نوعي از «اسلام اروپايي» بوده است که در هلند، به شکل راه‌اندازي مسجد زنان، در فرانسه با اجبار کردن زنان و دختران مسلمان به بي‌حجابي و در ساير کشورهاي اروپايي به شکل‌هاي ديگر در جريان است.
از جمعيت شانزده ميليوني هلند، يك ميليون نفر آنها مسلمان هستند و در اين كشور، 450 مسجد، هزار مركز فرهنگي اسلامي‌، دو دانشگاه اسلامي و 42 مدرسه اسلامي وجود دارد.
هرچند مسئولان راه‌اندازي مسجد مزبور، اعلام کرده‌اند که هيچ‌گونه رابطه‌اي ميان اقامه نماز جمعه توسط يک زن در نيويورک و افتتاح اين مسجد پس از يک روز وجود ندارد، اما شواهد حاکي است که حرکت جديد «فمينيسم اسلامي» به عنوان اولين گام براي تحقق «اسلام اروپايي» قابل كنترل در حال شکل‌گيري است. چنان‌كه در همين راستا، راه‌اندازي اين مسجد با پوشش گسترده رسانه‌هاي اروپا به ويژه شبكه «يورونيوز» همراه بوده است.
لازم به ذکر است که پس از اقامه نماز جمعه گذشته در نيويورک توسط خانم امينه ودوود، استاد مطالعات اسلامي در بخش مطالعات فلسفي و ديني دانشگاه کمنولث در ايالت ويرجينياي آمريکا در يک کليساي مسيحي، با حضور پيروان وي که بيش از 150 نفر زن و مرد بيش نبودند، اين حرکت توسط بسياري از علماي اسلامي از جمله دکتر قرضاوي، انديشمند معروف مسلمان، محکوم شده و خارج از اسلام دانسته شده است. دکتر قرضاوي در اين زمينه تاکيد کرده است که تاريخ اسلام در چهارده قرن گذشته، چنين حرکتي را حتي در زمان حاکميت يک زن به نام «شجره الدر» در عهد حکومت «مماليک» در مصر، شاهد نبوده و اين موضوع يک اجماع يقيني ميان همه علماي اسلام است.

/ 0 نظر / 5 بازدید